Мир мебели

Понятие «Мой дом – моя крепость» набирает новое значение, выходя за рамки интимности, защищености...

Робоче місце в дитячій

PDF Печать E-mail
30.10.2012 11:19

Робоче місце в дитячійНіхто не стане сперечатися, що всі без виключення батьки хочуть добра і щастя своїм дітям. Біда тільки в тому, що розуміють вони це по-своєму, з "висоти" своїх дорослих уявлень про світ, зручність і розумний спосіб життя. Але щоб зрозуміти свою дитину, потрібно не так багато — просто треба повернутися відчуттями в своє дитинство — адже всі ми "родом" звідти.

І коли Ви купуєте і розміщуєте меблі в дитячій кімнаті Вашої квартири, представте на декілька хвилин, що Вам років сім (десять, дванадцять.), зробивши певні зусилля над своєю пам'яттю і уявою, можна відновити давно забуті відчуття тих років. І, можливо, тоді Вам легше буде зрозуміти своє "вперте чадо, що росте".

Психологи вважають, що для комфортного відчуття в дитячій потрібен відносний простір, тому не варто наполягати на покупці в дитячу зайвих меблів: наприклад, шафу для одягу дитини можна розмістити і в коридорі, якщо дитяча невелика за розміром.

Але що вже ніяк не можна прибрати з кімнати дитини, так це його робоче місце. Більш того, воно повинне бути по можливості оптимально розташовано щодо вікон: стіл повинен стояти поряд з вікном, боком до нього зліва. А якщо стіл ставиться праворуч від вікна, то його варто розвернути до вікна "лицьовою" стороною. Хоча перший варіант краще з погляду відсутності перешкод в роботі — дитина менше відволікається на події за вікном, коли сидить до нього боком. Проте, коли стіл розгорнений до вікна, його робоча поверхня краще освітлена.

Зараз, правда, вважається, що немає необхідності в денному світлі на робочому місці, а повноцінною його заміною цілком можуть бути і штучні джерела світла. Але для того, щоб не стомлюватися під час роботи, їх потрібно комбінувати: компактні люмінесцентні лампи для створення загального освітлення над робочою зоною вдало поєднуються з тепловими (звичайними або галогеновими лампами розжарювання), які створюють направлений потік світла на робочу зону.

Прикладом оптимального освітлення може бути комбінація настінних бра або світлового карниза з відображеним світлом і окремого світильника безпосередньо над робочою зоною. Не можна обмежитися однією настільною лампою, щоб решта простору кімнати була темною, — такий контраст здатний викликати стомлення, а через деякий час і зниження гостроти зору. Відображене розсіяне світло в кімнаті необхідне під час занять дитини.

Не менш важливо правильно вибрати стілець для занять, але якісні стільці недешеві, а дитина продовжує рости. В цьому випадку варто купити зручне робоче крісло, висота сидіння і спинки якого регулюється по висоті. Це тим більше важливо, якщо в будинку двоє дітей, тоді кожний з них може регулювати висоту сидіння стільця під свій зріст.

Сидіння стільця не повинне бути глибоким, щоб під час занять дитина не горбилась, а його спина спиралася на спинку стільця, тільки тоді посадка буде правильною, а м'язи спини не втомлюватимуться. Класично правильна поза: спина спирається на спинку, ноги стоять на підлозі (якщо до підлоги вони не дістають, варто підставити лавку), а зігнуті в ліктях руки лежать на столі паралельно підлозі. Якщо ж передня кромка сидіння впирається дитині під коліна, то стілець йому явно великий.

Правильна посадка має на увазі і певну висоту столу, яка теж залежить від зросту дитини. Існують спеціальні нормативи: наприклад, людям із зростом від 146 до 160 см потрібен стіл заввишки 64 см. Але більшість вироблюваних письмових столів мають висоту 72 см, тому стіл потрібно вибрати такий, що регулюється по висоті.

Розмір стільниці теж має свої стандарти: оптимальний європейський стандарт 160 см по довжині і 80 см по ширині (цей розмір вибраний для того, щоб встановлений на столі монітор комп'ютера був на оптимальній відстані від очей).

Стіл, для зручності роботи на ньому, слід максимально розвантажити від всіляких дрібниць: книг, зошитів, канцелярського приладдя, а тим більше, іграшок. Для цього треба розробити зручну і доступну (в межах досяжності для дитини) систему зберігання. Наприклад, можна використовувати мобільні контейнери — в їх численних ящиках уміщатимуться всі необхідні дрібниці (тим паче, що до певного віку дитина не в змозі відокремити "сміття" від потрібних в роботі речей, і сперечатися з ним марно). Контейнери краще вибрати з кольорового яскравого пластика — вони недорогі і мають веселий вигляд, а в кімнаті стануть колірними декоративними плямами.

Зберігання речей і підтримка порядку — це свого роду мистецтво, якому варто навчити дитину з дитинства. Але для цього йому треба дати, перш за все, можливість навести цей лад: купити і повісити полиці різної ширини, причому краще відкриті полиці чергувати із закритими секціями. У ящики письмового столу вкласти коробки і спеціальні контейнери для дрібних канцтоварів, щоб кожна дрібниця мала своє, строго певне місце.

Якщо вся необхідна для зберігання "тара" є, тут вже можна спожити весь свій батьківський авторитет, вимагаючи підтримку порядку "на ввіреній дитині території".

Якщо в кімнаті Вашої дитини місця на повноцінне робоче місце не вистачає, потрібно вживати заходи. По-перше, визначте, що з тих, що стоять в кімнаті меблів необхідно, а що, як ми вже говорили, можна винести в інші приміщення.

По-друге, подумайте, може слід обладнати подіум, на якому встановити робочий стіл або спальне місце, а всередину подіуму вкласти все те, що заважає (наприклад, несезонний одяг, якщо його більше ніде зберігати). Або під стелею по периметру кімнати повісити світлі навісні шафи з цією ж метою.

Ну і, нарешті, у дитини, що підросла, ліжко можна замінити на розкладний диван, що теж заощадить місце. Загалом, варто поламати голову, і Ви напевно знайдете прийнятне рішення, природно, його повинно узгодити з господарем кімнати.

І ще, якщо в дитячій у вас дві дитини, потрібно передбачити відділення робочого місця від спального за допомогою пересувної перегородки. Для неї підійде і ширма, і підвішені тканинні жалюзі або просто завіска з тканини, щоб одна дитина могла займатися за столом, не заважаючи іншій заснути.